Karadut Özü Nedir & Faydaları

Karadut özü sağlık açısından oldukça yararlıdır. Karadut meyvesinden yapılan bu renkli meyve özü Morus Nigra isimli ağacın meyvelerinden elde edilir. Geleneksel tıbbın ve aynı zamanda mutfakta yapılan pek çok tarifin vazgeçilmez ürünlerinden biri olarak da dikkat çeker. İçeriğinde yer alan yüksek vitamin ve mineraller, antioksidanlar ile pek çok hastalığın ve rahatsızlığın şifası olarak kullanılır. Alternatif tıpta sıkça kullanılan bu doğal içerikli ürünün faydaları ise oldukça fazladır.

Karadut Özü Faydaları

Karadut Özü Faydaları

Karadut özü faydaları sağlıklı yaşama desteği ile bilinir. Düzenli kullanım sonucunda neredeyse pek çok hastalığı önlerken aynı zamanda hastalıkların şifa bulmasınd ada etki gösterir. Uzun yıllar boyunca yapılan deneysel araştırmalar neticesinde sonuçlanan en temel faydalarından bazıları ise kısaca şunlardan oluşur;

 • Bağışıklık sisteminin güçlenerek doğru ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
 • Kan akışını sağlıklı hale getirir.
 • Karaciğerlerde yer alan kanı besleyerek arınmasına yardımcı olur.
 • Kabızlık sorununu çözmeye destek olarak sindirimi ve hazmı kolaylaştırır.
 • Kan şekerini düşürme etkisiyle açlığa karşı dayanıklılık geliştirir. Uzun süreli ve düzenli kullanımda kilo vermeye yardımcı olur.
 • Kolesterol seviyesinin düşmesinde etki gösterir.
 • Stresi azaltarak kanser riskinin minimalize olmasına yardım eder.

Karadut özü kullanımın sağlık açısından faydaları yukarıda gibidir. Enerji vererek stresi kontrol altında tutmaya da destek olur. Bu nedenle de düzenli kullanım sonucunda daha iyi bir yaşam kalitesine ulaşmanızı vadeder.

Karadut Özü Nasıl Yapılır?

Karadut Özü Nasıl Yapılır

Karadut özü doğal ve organik olarak hazır halde satışa sunulur. Ancak bu özü evde doğru koşullarda kendiniz de yapabilirsiniz. Oldukça basit adımlardan oluşan karadut özü yapımı için aşamalar kısaca şunlardır;

 • Ağaçtan toplanan karadutlar iyice yıkanarak arındırılır.
 • Orta boy bir tencereye alınarak üzerini kaplayacak şekilde su eklenerek ocağa bırakılır.
 • Hafif kaynama kıvamı almaya başlayınca üzerinde şeker ve limon eklenerek altı kısılır.
 • Kısık ateşte ortalama 15 dakika kadar daha kaynatılır ve ardından soğumaya bırakılır.

Sağlık açısından ilave edilen şeker miktarının az ya da hiç olması tavsiye edilir. Tatlandırması adına az miktarda şeker ilavesi yeterli olacaktır.

Karadut Özü Kilo Aldırır Mı?

Karadut özü kilo yapar mı sorusu genelde düzenli olarak kullanmak isteyenler tarafından merak edilir. Karadut meyvesi doğal olarak yoğun şeker içerir. Bu nedenle de aşırı tüketimi neticesinde kalori oluşturacağı için kilo yapabilir. Ancak az miktarda ve düzenli kullanımda kilo alma eğilimi göstermeye neden olamayacaktır. Aksine kolesterolü ve kan şekerini dengeleme etkisi ile iştah kapatarak uzun vadede kilo vermenize bile yardımcı olabilir.

Karadut Özü Nasıl Kullanılır?

Karadut özü kullanım detayları tamamen kişinin damak zevkine göre şekillenir. Ancak genel kullanım tavsiyesi ise bir bardak su içerisinde birkaç damla özün damlatılması şeklindedir. Çocuklar için kullanırken zorlanıyorsanız meyve suyu gibi içeceklerin içerisine damlatarak da verebilirsiniz. Ancak meyve sularının taze sıkılmış olması içerdiği vitamin ve minerallerin etkisini kaybetmemesi adına önemlidir. En sağlıklı yöntem ise suya damlatılmasıdır. Bu şekilde lezzetin yanı sıra antioksidan alımını da destekler.

Karadut Özü Öksürüğe İyi Gelir Mi?

Karadut özü şişkinliğe çok iyi gelir. Özellikle de şişkinlik hissi yaratan yeme içme alışkanlıklarından sonra tüketilmesi fayda sağlar. Sindirim sistemini düzenleme etkisi vardır. Boğaz ağrısı ya da aşırı öksürük durumlarında bir miktar kullanılması bile şikayetlerin azalmasında etki gösterir. Uzun vadeli kullanımda bağışıklığı güçlendireceği için boğaz ağrısı, öksürük ve grip gibi şikayetlerin oluşmasını da önleyecektir.

Karadut Özü Ağız Yarasına İyi Gelir Mi?

Karadut özü içerisinde yoğun vitamin ve mineraller bulunur. Bu nedenle neredeyse her derdin devası olarak bilinir. Halk arasında deva şeklinde de isimlendirilir. Ağız içerisinde oluşan aft ya da benzeri yaraların giderilmesi için de sıkça kullanılır. Doktora danışarak herhangi bir alerjik reaksiyon riskiniz yoksa gargara yaparak ağız yaraları için kullanmayı tercih edebilirsiniz.

ivof.com
Logo
Compare items
 • Total (0)
Compare