Konteyner Ev Modelleri & Çeşitleri

Konteyner ev modelleri beton yapılara kıyasla daha çok tercih edilir. Güvenli bir kullanım vadetmeleri ve aynı zamanda betonarme evlere kıyasla daha uygun fiyatlı olması tercih edilme nedenleri arasında yer alır. Konteyner evler şantiye alanlarında, bahçelerde, arazilerin üzerinde ya da istenen tüm uygun alanlarda kullanıma uygundur.

Yukarıda yer alan konteyner çeşitlerinin her biri farklı ihtiyaçları karşılar. Klasik mimari yapıların aksine fonksiyonellik, estetik ve uygun bütçe deneyimi vadeder. Bu nedenle de günümüzde konut tercihlerinin en başında yer almaya başlamıştır. Firmaya göre kullanılan malzeme yapısı ve kalitesi farklılık gösterdiği için en iyi alternatiflerin iyice araştırılması tavsiye edilir.

Konteyner Ev Nedir?

Konteyner ev modelleri son yıllarda artan bir popülerliğe sahiptir. Özellikle de deprem ve tarım bölgelerinde sıklıkla tercih edilmesinin belli başlı nedenleri vardır.  Bu evler tamamen fabrika ortamında uygun malzemelerin bir araya getirilmesi ile elde edilir. Kurulduğu yerden başka bir yere taşınabilir olması için parçalara ayrılı formada tasarlanır.

Konteyner evler her iklim şartına uygun kullanım sunar. Üretim aşamaları ve süreci oldukça hızlı olduğu için zaman ve nakit tasarrufu ile ön plana çıkar. Total maliyet bazında en ekonomik barınma ihtiyacını karşılamaya uygun niteliktedir. Kullanılacağı alana göre tasarlanan bu evler aynı zamanda taşınabilir oldukları için kompakt ve ergonomiktir.

Dış etkenlere ve iklime karşı oldukça dayanıklı olan konteyner evlerde su ve elektrik tesisatı kolayca kurulabilir. Doğal afet durumlarına karşı ekstra koruma ve güvence sağladığı için giderek popülerliği de artmaktadır. Sevkiyatı, kurulumu ve kullanımı oldukça pratik adımlardan oluştuğu için de tercih edilir.

Konteyner Ev İçi Modelleri

Konteyner Ev İçi Modelleri

Konteyner ev içi modelleri tasarım olarak zevkinize göre tercih edebileceğiniz sayısız alternatiften oluşur. Tek katlı, dublex ya da triplex olan konteyner evlerde banyo, mutfak, salon veya yatak odası gibi tüm yaşam alanları mevcuttur. Standart bir beton evden farksız olduğu için iç tasarımını tamamen kendi tercihinize göre şekillendirebilirsiniz.

Bohem, etnik, modern, klasik mutfak ve banyo dolapları ile taçlandırabileceğiniz gibi hazır konsept evlerden de faydalanabilirsiniz. Genelde konteyner ev üreticileri anahtar teslim şekilde sunar. Firmaların sunduğu ev içi ve ev dışı tasarımları inceleyerek bütçe, ihtiyaç ve zevkinize en uygun olan alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Hazır Konteyner Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Konteyner Ev Modelleri ve Çeşitleri

Konteyner ev her ne kadar kaliteli, pratik ve uygun fiyatlı bir barınma deneyimi vadetse de satın alırken dikkat edilmesi gereken birden fazla husus mevcuttur. Konteyner evlerin üretici firma açısından alternatifi çok fazladır. Rekabetin yoğun olduğu bu sektörde bütçeye en uygun kaliteli yapıyı alabilmek adına dikkat etmeniz gereken bazı temel hususlar şunlardan oluşur;

1- İzolasyon çalışmalarını analiz edin:

Konteyner alternatifleri için tüm izolasyon süreçleri bireyler olarak yapılır. Tavanlar, duvarlar dahil olmak üzere ilgili yapının tüm alanları yalıtkan ve uygun hale getirilmelidir. Konteyner için kullanılan izolasyon malzemesi EPS straforu olarak bilinir. Bu malzeme ile izolasyon yapılmışsa evin içerisine kolay ve pratik şekilde iklimlendirme yapılabilir.

2- Evin planını inceleyin:

Konteyner ev yapılarının iç alanı genelde üretici firmalar tarafından boş olarak verilir. Kişisel şekilde kullanılacak bu evleri satın almadan önce iç planına bakmakta yarar vardır. İç mimari ile desteklenebilir olup olmadığını teyit etmeniz de gerekir. Sadece çalışanlar için satın alınacaksa da kaç bölümden oluştuğuna ve bölümlerin ihtiyacınıza uygun olup olmadığına bakmanız gerekir.

4- Mimari açısından avantajlarını analiz edin:

Konteyner yapılar iç ve dış mimari konusunda betonarme yapılara kıyasla tamamen özgürlük vadeder. Buy yapılardan birkaç adet satın alarak kullanım ihtiyacınıza göre birleştirme yapabilirsiniz. Yapıları satın almadan önce izolasyon çalışmaları bireysel bazda yapıldığı için de büyük mimari avantaj sağlar. Birleştirilerek tercih edeceğiniz konteyner evler geniş yaşam ve çalışma alanı avantajı da sunar.

5- Kullanım amacına uygunluğunu test edin:

Konteyner evleri almadan önce nerede ve ne için kullanacağınıza net şekilde karar vermeniz gerekir. Kullanım alanı için uygunluğunu test etmek üzere firmaların alternatif modellerine göz gezdirmeniz ve eleme yapmanız yararlı olur.  Çok yönlü ve fonksiyonel yaşam-çalışma alanı sunan modelleri tercih etmeniz ileride farklı amaca uygun olarak da kullanabilmenize yardımcı olur.

6- Fiyat karşılaştırmaları yapın:

Bu yapılar piyasada bulabileceğiniz en uygun fiyat etiketine sahip yapılardır. Gayrimenkul alanında dev projelere imza atan pek çok marka bu yapılardan satın alarak personellerinin pek çok ihtiyacına çözüm olabilmektedir. Yükselen maliyetlerden ötürü bu yapılar oldukça uygun fiyatlı bir çözüm haline gelmiştir.

2 El Konteyner Ev Alınır Mı?

Konteyner evler için genelde ikinci el modeller sıkça tercih edilir. İkinci el alternatiflerin fiyatları sıfır olanlara kıyasla daha cazip geldiği için tercih edildiğini söylemek mümkündür. Ancak ikinci el olarak satın almanın bazı dezavantajları vardır. Deforme, izolasyonun bozulmuş olması, gözle görülür bozukluklar ise bunların başında yer alır. İkinci el seçenekleri satın almadan önce mutlaka yerinde görerek analiz etmeniz tavsiye edilir.

 

ivof.com
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare