Kuru Buz Nedir – Ne İşe Yarar?

Kuru buz karbondioksitin hızlı bir şekilde soğutulması ile elde edilir. Kuru buz oluşturulurken gaz ile katı hali arasındaki sıvı hali oluşmadan geçiş yapılır. Kuru buzun yaklaşık sıcaklığı da -78,5 santigrat derece olarak bilinir. Soğutma gücü su buzundan çok daha fazladır. Kuru buzu günlük hayatta kokteyllerde görebilirsiniz. Yoğun duman çıkaran bu madde etkinliklerde çeşitli amaçlarla kullanılabilmektedir.

Kuru Buz Ne İşe Yarar?

Kuru buz tıbbi alanlarda, gıda taşınması alanlarında ve temizlik süreçlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Kuru buzun kullanımı dikkat gerektirmesi ile birlikte çeşitli alanlarda faydalıdır. Gıdaların ve tıbbi gereçlerin taşınması süreçlerinde sıvıdan elde edilen buza oranla 3 kat daha güçlü olması nedeniyle nakliyat işlemleri için tercih edilmektedir.

Kuru buzun işlevlerinden bir diğeri de temizliktir. Kuru buz ile temizlik yapmak tazyikli buhar gücünden faydalanmak için tercih edilir. Özellikle boru temizliği gibi alanlarda kuru buz oldukça işlevseldir. Kuru buzdan faydalanılan başlıca alanlar temizlik, nakliyat, soğutma, kokteyl benzeri aktivitelerdir.

bknz. kurubuz fiyat

Kuru Buz Zararları

Kuru buz zararları yönünden doğrudan sıkıntı yaratan bir madde değildir. Kuru buz doğrudan cilt ile temas ettiğinde hızlı bir şekilde soğuk yanıklarına sebep olabilmektedir. Bu nedenle kuru buzdan faydalanırken temas etmemeye dikkat etmekte fayda vardır. Kuru buzun zararlı olabileceği başka bir nokta ise kapalı alanlarda çözülmesidir. Kuru buz sıvı hale geçmeden gaz hale geçer. Bu nedenle çözülme sırasında sıvı hale geçtiğini göremeyiz. Kapalı alanlarda yoğun bir şekilde karbondioksit solumamıza neden olabilmesi yüzünden zararlı olabilmektedir.

Kuru Buz Nerede Kullanılır?

Kuru buz çeşitli kullanım alanları ile tıp dünyasından tutun da gıda taşıma sektörüne kadar kullanılan bir maddedir. Oluşturulma süreci oldukça dikkat istemesi nedeniyle ev tipi ortamlarda yapılması çoğunlukla tavsiye edilmemektedir. Öte yandan kuru buzun kokteyl ve etkinliklerde doğrudan buharlaşması nedeniyle kullanıldığını görebilirsiniz. İşte başlıca kuru buz kullanım alanları;

  • Gıda taşınması
  • Tıbbi gereçlerin taşınması
  • Kokteyl benzeri etkinlikler
  • Laboratuvarlarda soğutma işlemlerinde
  • Temizlik süreçleri

Gıdaların ve tıbbi gereçlerin taşınması süreçlerinde kuru buzdan faydalanılmasının nedeni sıvılardan elde edilen buza oranla tam 3 kadar daha güçlü soğutma faaliyeti gerçekleştirebiliyor olmasıdır.

bknz. Kuru buz nerede satılır?

Kuru buz erir mi?

Kuru buz erimez. Kuru buz hazırlanırken de gaz halden doğrudan katı hale geçirilerek elde edilir. Erime süreci bu nedenle meydana gelmez. Katı halde olan kuru buz doğrudan gaza dönüşerek havaya karışır.

Kuru buz zehirli mi?

Kuru buz genleşebilen bir madde olmasından kaynaklı olarak aşırı solunması halinde zararlıdır. Kuru buz dondurulma işlemi yapılırken ortam mutlaka havalandırılmalıdır. Aksi halde kapalı ortamda kuru buz elde edilirken zehirlenme meydana gelebilir.

1 kg kuru buz ne kadar dayanır?

1 kg kuru buz yaklaşık 1 gün kadar dayanır. Uygun şartlarda 1 günden daha uzun süre de saklamak mümkündür. Kuru buzu nerede muhafaza ettiğinize bağlı olarak kuru buzun gaz hale gelerek eksilme oranı değişkenlik gösterir.

ivof.com
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare