Multivitamin Ne İşe Yarar & Faydaları

Multivitamin içeriğinde birden fazla vitamin ve mineral türevi barındıran takviye edici gıda niteliği taşır. Ek olarak vitamin gereksinimi olan kişiler tarafından kullanılır. İçeriklerinde genel olarak demir, sodyum, çinko, kalsiyum gibi bileşenler mevcuttur.

Güçlü formülasyonları ve etkili vitamin içerikleri ile kansızlık, halsizlik, yorgunluk gibi pek çok şikayetin giderilmesi adına etki gösterir. Bunun yanı sıra tüm bu risklerin oluşmasını da en az seviyeye indiremeye yönelik destekleyicidir. Multivitaminlerin sağladığı en temel faydalar ise;

 • Cilt bariyerinin güçlenmesini destekler.
 • Bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasına yardımcı olur.
 • Üreme fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasına yarar.
 • Bedendeki tüm fonksiyonların işlevsel ve güçlü şekilde düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Farklı enzimlerin üretilmesine ve düzenlenmesine katkı sağlar.
 • Vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklı oluşan ağrıların giderilmesinde etki gösterir.
 • Kansızlık ve benzeri durumların önlenmesine destek olur.

Takviye edici gıda niteliğinde olan multivitaminler için form ve marka farklılıkları mevcuttur. Kullanacak kişinin bu ek takviye edici gıdaya uygunluğu mutlaka doktora danışılarak teyit edilmelidir.

Multivitamin Nedir?

Multivitamin Nedir

Multivitaminin kelime anlamı çok demektir. İçeriğinde birden fazla vitamin ve mineral bulunduran bir takviyedir. Yoğun ve koşturmacalı günlerde enerjisiz kalma durumlarında etki gösterir. Bu takviye aynı zamanda beden direncini koruma niteliği de taşır. Kansızlığa ve diğer eksikliklere bağlı gelişen tüm şikayetlerin azaltılmasına yönelik destek sağlar.

Doğru ve düzenli bir beslenme ile birlikte kullanıldığında kısa vadede sonuç alabileceğiniz takviyelerden biridir. Multivitamin kullanımı için yaş faktörü bulunmaz. Ancak bazı alerjik reaksiyon durumlarına karşı tedbirli olmak adına alerji testleri uygulanarak kullanılmalıdır. Bu hususta doktora danışarak ayrıntılı bilgi ve destek talebinde bulunmanız tavsiye edilir.

Multivitamin Nasıl Kullanılır?

Multivitamin seçenekleri için birden fazla marka mevcuttur. Genel olarak su ve yağda çözünebilen formülasyona sahiptir. Bu nedenle de tok karna içilmesi gerekir. Günde 1 kez olacak şekilde yemeklerden sonra alınabilir. Standart kullanım talimatı bu şekilde olsa da vitaminin formuna, markasına ve miktarına göre değişen süreçler uygulanabilir. Bazı markalarda sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez kullanılması tavsiye edilir.

Multivitamin Zararları

Multivitamin zararları genelde yan etkiler olarak açığa çıkan durumlardır. Her kullanan kişide aynı yan etkilere sebep olmaz. Ayrıca yan etki reaksiyonu göstermeyen kişiler de olabilir. Pek çok faydasının yanı sıra bazı olası zararları kısaca şunlardan oluşur;

 • Mide bulantısı ve kusma
 • Kabızlık ve ishal
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Nefes almada güçlük çekme
 • Ürtiker durumu
 • Kaşıntı
 • Yüz, dudak ve dil bölgesinde şişkinlik

Belirtilen tüm bu yan etki ve zararlar oldukça önemlidir. Multivitamin kullanımı boyunca bu tarz etkiler ile karşı karşıya kalanlar kullanmayı durdurup acilen doktora danışmalıdır.

En İyi Multivitamin Hangisi?

En iyi multivitamin seçenekleri en çok tercih edilenler olarak dikkat çeker. Doktor ve uzmanların tavsiyeleri ile kullanılan ve öne çıkan bazı multivitamin markaları şunlardan oluşur;

 • Dynavit Multi Daily
 • Pharmaton Vitality
 • Solgar Formula VM-2000
 • Kingsize Nutrition Monster Pak
 • Revomix

Güçlü içerikleri ile en iyi destekleyici alternatifler olarak tercih edilir. Yaş, hastalık ve şikayet faktörlerine göre doktor önerisiyle en çok sunulan seçenekler yukarıdakilerden oluşur.
Revomix Multivitamin Ne İşe Yarar?

Revomix multivitamin organik bileşenlere sahiptir. Bu nedenle de en çok tercih edilen multivitamin alternatifi olarak dikkat çeker. Özenle seçilmiş mineral ve vitamin karışımı ile istenen sonucu erken şekilde sunmayı vadeder.

Bedenin en temel ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılar Optimal sağlık alini korumak ve düzenlemek amacıyla tasarlanır. Tok karna kullanılması tavsiye edilen Revomix pek çok şikayetin kısa vadede giderilmesinde etki gösterir.

Multivitamin faydaları nelerdir?

Multivitaminler vitamin ve mineral eksiklerini gidermek için kullanılır. Bu eksikliklere bağlı gelişen kansızlık, halsizlik, yorgunluk ve bazen depresyon gibi tüm şikayetlerin azaltılmasında etki gösterir. Diyet süreçlerinde ya da düzenli beslenmeyen anemisi olan kişilerce kullanılır.  Beden fonksiyonlarının düzenlenerek sağlıklı şekilde çalışmasına yardımcı olur. Kronik yorgunluğun giderilerek daha enerjik bir hale gelme konusunda da destekleyicidir.

Multivitamin hangi durumlarda kullanılır?

Menapoz sonrasında kemik erimesi olan kadınlarda, ileri yaş durumlarında düşük enerjili diyet programları uygulayanlarda kullanılması tavsiye edilir. Bunlara ek olarak çeşitli vitamin ve mineral eksiklikleri doktor tarafından teşhis edilen kişilerce de kullanılabilir. Yoğun halsizlik ve sürekli yorgunluk hissi taşıma durumlarında da kullanılması tavsiye edilir.

Multivitamin ne zaman alınmalı?

Su ve yağda çözünebilen forma sahip multivitamin seçenekleri tok karna alınır. Yemeklerden sonra olmak şartıyla günde 1 kez alınması tavsiye edilir. Kullanım talimatları konusunda mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Ek olarak da içeriği ve kullanım talimatları hakkında bilgi almak üzere prospektüsü de incelenmelidir.

Sporcular için multivitamin ne işe yarar?

Multivitaminler aktif spor yapanlar tarafından daha sık kullanılır. Özellikle de kas gelişimini desteklediği için sporcular tarafından tercih edilir. Metabolizmanın düzenlenmesi, bağışıklığın güçlenmesi, fizyolojik sistemlerin sağlıklı şekilde çalışması ve zindelik gibi olumlu etkiler sunar.

ivof.com
Logo
Compare items
 • Total (0)
Compare