Pergola Nedir Ne İşe Yarar? 

Pergola gölgelik bir alan oluşturmak üzere kullanılan temelde direkler üzerine inşa edilen bir tentedir. Pergolalar yardımı ile açık alanlarda hava şartlarından daha az etkilenerek vakit geçirmek mümkün hale gelir. Birçok farklı ahşap pergola çeşidi mevcuttur.

Genellikle çeşitleri kullanıldığı malzemeye göre belirlenmektedir. Hem dış mekan tasarımını geliştirmek ve güzelleştirmek hem de kullanışlı bir dinlenme alanı inşa etmek için tercih edilir. Satın alabileceğiniz çeşitli ürünler de mevcuttur. Ahşap pergola ayakları ve çeşitleri ve kullanım alanları; 

  • Plastik ayaklı pergola: Bütçe bazında en uygun fiyatlı ürün türüdür. Plastiğin ucuz olması ve bakımının da kolay olması nedeniyle tercih edilebilir. Tasarımsal olarak pek tercih edilmese de işlevini yerine getiren uygun fiyatlı bir alternatiftir. 
  • Ahşap ayaklı pergola: Uzun süre kullanılabilen ahşap pergolalar dış mekanlarda tasarımın bir parçası olarak kullanılmaktadır. Doğal görünümü ve ahşabın ağır duruşu ile sağlam ve uzun ömürlü bir seçenektir. 
  • Metal ayaklı pergola: Alanın ömrünün uzun olması öncelikli ise metal pergolalar tercih edilebilir. Görünümleri çağdaş olmakla birlikte ürünler oldukça hafiftir. Kurulumu ahşap pergolalara oranla daha kolaydır. Metal malzemenin paslanmaya ve hava olaylarına karşı dayanıklı olması da tercih nedenlerindendir. 
  • Bambu ayaklı pergola: Bambu malzeme olarak çevrenin bir parçası gibi görünmesi nedeniyle tercih edilir. Ahşap malzeme kadar ağır olmamakla birlikte ömrü de metal kadar uzun değildir. Tasarımlarda çevre ile bağdaşan bir pergola modeli olması açısından talep görmektedir. 

Pergola Nedir?

Ahşap Pergola Aparatları
Ahşap Pergola Aparatları

Pergola genellikle açık alanlarda kullanılan bir sistemdir. Ana amacı hava olaylarından korunma sağlamak olmakla birlikte açık alanlarda oldukça hoş bir görünüm elde etmeye de yarar. Metal, plastik, ahşap hatta bambu malzemeden yapılan pergolalar bulmak mümkündür. İşlevleri yönüyle pergola kullanımı birçok farklı alan için faydalı bulunmaktadır. Dış mekanda güneşten korunmak, rüzgarın etkisini azaltmak gibi çeşitli amaçlar ile pergola ürünleri tercih edilmektedir. Pergola kullanım alanları; 

  • Bir dinlenme alanı oluşturmak
  • Doğrudan gelen güneş ışınlarını engellemek
  • Yoğun rüzgardan korunmak
  • Dekoratif bir obje olarak bahçe tasarımı oluşturmak
  • Yağmurdan korunmak 

Pergola Fiyatları

Pergola fiyatları metrekare bazında 5.000 TL’den başlamaktadır. Pergolanın tam olarak fiyatının belirlenebilmesi için hangi malzemeden yapıldığı, türü, kullanım amacı, boyutu, kaplama malzemesi, tente özellikleri bilinmelidir. Bu özelliklere göre bir pergolanın fiyatı metrekare bazında 60.000 TL’ye kadar yükselebilmektedir. En uygun fiyatlı pergola ürünleri plastik nitelikli olanlardır. Basit bir görünüm olması nedeniyle tasarım yapılan alanlarda tercih edilmeyebilir.  

Alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz pergola ürünlerinin fiyatını öğrenmeden önce tam olarak nasıl bir ürüne ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Malzeme seçimini yapın. Ne kadarlık bir alan için ürüne ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Ardından tam anlamı ile fiyat almak mümkün olacaktır. Metrekare bazında fiyatlandırma olduğundan gölgelik oluşturmak istediğiniz alan ne kadar büyükse maliyet de o kadar yüksek olacaktır. Ortalama fiyat bandında değerlendirilirse 10 metrekarelik bir pergola fiyatı yaklaşık 15.000 TL’dir. 

Pergola Ayağı

Ahşap Pergola Aparatları

Pergola ayağı tablalı ve tablasız modeller ile kullanıcı deneyimine sunulan bir parçadır. Bu parçayı önemli kılan ise pergolanın ana taşıyıcı parçalarından biri olmasıdır. Pergolanın direklerini alana bağlayan ana parçadır. Pergolanın ayağı pergolaya bağlı olarak ahşap, metal ya da farklı bir maddeden yapılabilir. Tasarımla bütünlük arz etmesi açısından genellikle ana ürünün malzemesi ile aynı malzemeden üretilir. 

Pergola ayağının kaliteli olması pergolanın işlevini yerine getirebilmesi için önemlidir. Ortalama 1.300 TL’den başlayan fiyatlar ile pergola ayağı bulmak mümkündür. Çeşitleri yönünden tek bir parça olarak ya da ayarlanabilir nitelikte olabilir.   

Ahşap Pergole Modelleri

Ahşap pergole modelleri doğa ile uyumlu seçenekler olması ile tercih edilir. Modern alanlarda dış mekan tasarımının bir parçası olarak kullanılan tenteler güneşten, yağmurdan ve rüzgardan koruyan yardımcılardır. Doğal alanlar için alana eklenen obje ve araçların da doğal görünmesi istenir. Bu talebin yerine getirilmesinde ahşap pergoleler oldukça başarılı bir iş çıkarmaktadır. Farklı renklerde ve çeşitlerde ahşap malzemeden yapılan tentelerle kaplı pergolalar görebilirsiniz. 

Ahşap pergole modellerini malzemenin kalitesine göre incelemenizde fayda var. Uygun fiyatlı pergola ürünlerinde sütunlar daha ince ve tente bulunmazken daha gösterişli ve kaliteli seçeneklerde sütunlar daha kalındır. Ahşabın doğal ve ağır görüntüsünden faydalanmak isteyenler için kalın sütunlar ve sarmaşıklar ile bezenmiş üst tasarımı bulunan ahşap tenteler iyi bir seçenek olabilir. 

SSS

Ahşap pergole metrekaresi ne kadar?

Ahşap pergolanın tente kaplaması ile birlikte ortalama satış fiyatı 10 metrekare için 15.000TL’den başlamaktadır. 

Pergola kaç m2 olmalı? 

Pergole boyutu kullanılacağı alana göre belirlenmelidir. Dış mekanda dinlenmek için ihtiyaç duyduğunuz alanın boyutunu hesapladıktan sonra 10-15-20 metrekare ya da daha büyük boyutlarda pergola yaptırabilirsiniz. 

Pergole hangi ağaçtan yapılır? 

Pergole bambu, meşe gibi ağaçlardan yapılabilir. Yapılırken malzeme seçimindeki ana amaç dayanıklı olmasıdır. Bambu malzeme konsept olarak son yıllarda çokça tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra ahşap pergolalar bambu malzemeden yapılanlara oranla daha dayanıklıdır. 

Pergole kaç TL? 

Pergole metrekare bazında ortalama 15.000 TL’den başlamaktadır. Pergolanın ana malzemesi, boyutu, türü ve işlevleri fiyat üzerinde etkilidir. 

ivof.com
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare