Sitrin Taşı Nedir & Faydaları

Sitrin taşı doğal taşlar arasında en popüler olanıdır. Kuvars ailesine ait olan bu taş sarı tonlarındadır. Doğada doğal olarak oluşan bu taşın içerisinde yoğun demir bulunur. Bu nedenle de rengi sarıdan kahverengine doğru geçişlerden oluşur. Şık görünümü ve faydaları nedeniyle sıkça kullanılır.

Saf ve doğal olarak bilinen bu taş Yunanca dilinde limon diye bilinen citron kelimesinden türemiştir. Bu çağrışımdan kaynaklı da halk arasında sitrin değil de limon taşı olarak isimlendirildiğini duyabilirsiniz. Ender bulunan bir doğal taş olduğu için de oldukça kıymetlidir. Yüksek sertlik derecesi ile dikkat çeken bu taş eski çağlardan beri şifa için kullanılır.

Sitrin Taşı Faydaları

Sitrin taşı doğal bir taş olarak şifa için kullanılır. Faydaları ve etkileri uzun yıllara dayanan araştırmalar ile neticelenerek kanıtlanmıştır. Pek çok kişi faydalarından yararlanmak adına takı olarak ya da direk taşı yanında taşımayı tercih eder. En dikkat çeken faydalarından bazıları ise;

 • Bağımlılık, zararlı alışkanlık sahibi olanların bu durumdan kurtulması için kullanılır.
 • Böbrek hastalıklarının önlenmesi ve tedavisi için yararlıdır.
 • Kalp hastalıkları veya karaciğer rahatsızlıklarında etkili ve işlevsel fonksiyonların düzenlenmesi için etki gösterir.
 • Beyne yarar sağlayarak zihinsel gelişime katkıda bulunur.
 • Üzüntü, depresyon ya da stres gibi duygulardan arınarak sakinleşmeye yardımcı olur.
 • Ev ya da iş ortamında yayılan radyasyonun giderilmesinde etki gösterir.
 • Sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürmek için gerekli enerjiyi sağlar.
 • Migren ve benzeri hastalıklara sahip olanların ağrılarını ve şikayetlerini en az seviyeye indirmeye yönelik fayda sağlar.
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
 • Güç ve cesaret konularında ruhsal olarak kişiyi iyileştirir.
 • Kan dolaşımının sağlıklı bir akışta olmasına yardımcı olur.
 • Kaslarda meydana gelen ağrıların giderilmesinde faydalıdır.
 • Uyuyamama ya da aşırı uyuma gibi sorunları gidermek için destekleyicidir.
 • Enerjik ve iyi hissetmek için yardımcı olur.

Yoğun demir içerikli olan sitrin taşının en belirgin faydaları yukarıdaki gibidir. Demir insan sağlığı için en önemli elementlerden biridir. Doğal taş ile desteklenmesi genel yaşam kalitesini arttırma hususunda da yardımcı olur.

Orjinal Sitrin Taşı Nasıl Anlaşılır?

Doğal taşlarda sahtecilik oldukça fazladır. Bu nedenle taşın temin edildiği, satın alındığı yerin güvenilirliği oldukça önemlidir. Sitrin taşının da gerçek olup olmadığını en iyi alanında uzman kişiler anlar. Ancak basit birkaç deneme ile siz de gerçekliğini teyit edebilirsiniz.  Elinizdeki sitrin taşını ısıya maruz bırakmanız gerekir.

Isıtma işlemine başladığınız zaman içinde donmuş olan su direkt olarak erimeye başlar. Eriyen suda ve taşta herhangi bir renk değişimi yoksa bu taşın gerçek olduğunu anlayabilirsiniz. Sahte olan sitrin taşlarının kaplamaları ve boyaları ısıya maruz bırakıldığı zaman eriyerek akar.

Sitrin Taşı Türkiye’de Nerede Bulunur?

Türkiye coğrafi olarak en iyi konumlardan birindedir. Bu nedenle de pek çok doğal taşın ve kıymetli taşın bulunduğu bir ülkedir. Sitrin yaşı açısından diğer ülkelere nazaran daha sınırlı olsa da bazı bölgelerde sıkça bulunur. İç Anadolu, Doğu Anadolşu ve Ege Bölgesinde sitrin taşı bulunma olasılığı daha fazladır. Çünkü bu bölgeler doğal taş madenleri açısından oldukça zengindir. Aydın, Muğla, Denizli, Nevşehir, Konya ve Aksaray gibi başlıca illerde sitrin taşı başta olmak üzere pek çok kuvars taşının çeşitlerine rastlamak mümkündür.

Sitrin Taşı Uğursuz Mu?

Sitrin taşı en etkili ve doğal enerjisi yüksek olan taşlar arasında yer alır. Herhangi bir uğursuzluk enerjisi yaratmaz. Bunun aksine sitrin taşının bolluk ve bereket destekleyicisi olduğu düşünülür. Pek çok hastalığı önleyip aynı zamanda devasını da sunan şifalı bir taştır. İyi hissetmek, sağlıklı ve enerjik olmak, kötü enerjiden arınmak gibi farklı amaçlarla kullanılması tavsiye edilen bir doğal taş örneğidir. Bolluk ve bereket enerjisi için de takı olarak ya da taşı direk yanınıza taşıyarak kullanmanız tavsiye edilir.

Sitrin Taşı Yorumlar

Sitrin taşı kullananlar yorumlarda çeşitli deneyimlerini aktarır. Taşın faydalarını ve etkisini merak edenler ise bu yorumlardan faydalanmayı hedefler. Çeşitli forum ve sözlük sitelerinde yer alan sitrin taşı yorumlarından bazıları ise şöyledir;

 • Elimi neye atsam mahvolan bir dönemde bu taş karşıma çıktı. Böyle şeylere pek inanmasam da bu kez denemek istedim. Hayatıma güzel bir değişim getirdi.
 • Bolluk ve bereket için senelerdir cüzdanımdan eksik etmediğim nadide doğal taşlardan biridir. Bana her zaman şans ve uğur ile beraber bolluk ve bereket getirdi.
 • Uyku sorunu yaşadığımda doğal taşlarla ilgilenen bir arkadaşım tavsiye edince yastığımın altına koymaya başlamıştım. Gerçekten uykumu düzene koydu diyebilirim.
 • Migren krizlerini bilen bilir. Başım ve midem adeta bana hayatı zindan ediyordu. Sitrin taşından oluşan bir kolyeyi erkek arkadaşım şifa için hediye etti. Kullanmaya başladığımdan beri gerçekten ağrılarım gitti.

Sitrin taşına dair yapılan bazı yorumlar yukarıdaki gibidir. Yorumlardan da anlayacağınız üzere kullanan kişiler genel olarak olumlu faydalarından istifade etmiştir.

ivof.com
Logo
Compare items
 • Total (0)
Compare